چرا LPIC؟

عده‌ای با سرعت و مسلّط باvim کار می‌کنند، بعضی دبیان (توزیع debian)کار هستند و هرگز تا کنون اسم Yum را نشنیده‌اند، برخی از مدیران سیستم هرگز از رابط‌های گرافیکی استفاده نکرده‌اند(مثل xwindows، gnome, kde, xfce …).

این که با برخی ابزار کار نکرده باشید به خودی خود مشکلی ندارد چون این روزها گرچه لینوکس همچنان پیچیدگی‌های خود را دارد در عین حال انعطاف‌پذیری خاص خود را هم دارد.
در واقع افرادی که ادعای تجربه‌ی کار با لینوکس را دارند، الزاماً دروغ نمی‌گویند. اما از یک برنامه نویس c یا php (که روزانه با vim و Apache سر و کار دارد) نمی‌توان توقع دانستن درباره‌‌ی dns یا حل برخی مشکلات سرور را داشت.

ساده‌تر عرض کنم: تنها کار کردن با کامپیوتر از شما یک طراح وب نمی‌سازد (اگرچه این فرض در بسیاری از اذهان وجود دارد).

LPI این تایید را به شما میدهد که بتوانید به دیگران نشان دهید به کلیه‌ی مفاهیم مدیریت سیستم لینوکسی تسلط دارید (و حتی کمی فراتر از آن). توجه داشته باشید که در LPI منظور از لینوکس ، توزیع به خصوصی نیست، بلکه یک مدیر دارای مدارک LPI کار کردن با سیستم‌های ردهت (RedHat) را به سادگی کار با سیستم‌های دبیان (debian) و حتی سیستم‌هایی مانند LFS و Gentoo می‌داند.

LPI کمبودهایی که بسیاری از مدارک لینوکسی دارند را برطرف می‌کند، اگرچه بسیاری از کمپانی‌ها مدارک RHCE را ترجیح می‌دهند، باید بدانیم که RHCE تمرکز خود را بر روی RedHat گذاشته، در حالی که ممکن است شما نیاز به کار با توزیع‌هایی بجز RedHat را داشته باشید. LPIC با بی‌طرف بودنِ خود، این مشکل را برطرف می‌کند. LPIC تضمین می‌کند که مدیر دارای این مدرک، با هرچه مواجه شود می‌تواند با آن کار کند.

آیا من برای آزمون LPI آماده هستم؟

اگر روزانه از لینوکس استفاده می‌کنید (چه در کار چه در منزل) و می‌دانید که از خط فرمان چگونه استفاده کنید، احتمالا قادر هستید که مدرک LPIC-1 را دریافت کنید و توجه داشته باشید که این آزمون‌ها بر اساس تجربه طراحی شده‌اند. مثلا اگر شما تنها در محیط Gnome یا KDE توانایی اضافه کردن حساب کاربری جدید به سیستمِ خود را دارید، پس برای LPIC آماده نیستید. (شاید این روش برای آزمون‌هایی مانند MCSE مناسب باشد) در LPIC شما باید از اتفاقاتی که در پس محیط گرافیکی در جریان است آگاهی داشته باشید.
آزمون‌های LPI شامل سؤالاتیست که در آن بسیاری از دستورات و پارامترهایی که نیاز به تایپ کردن دارند، پرسیده می‌شود. برای مثال:
کدام آپشن chown برای اعمال این دستور بر روی دایرکتوری به صورت بازگشتی استفاده می‌شود؟ (پاسخ R- است).
لزومی به حفظ کردن و از بر بودن تمامی دستورات و پارامترها نیست (اگرچه این روش می‌تواند در هر آزمونِ تئوری مورد استفاده قرار بگیرد.) ولی از شما انتظار میرود که دستورات و پارامترهایی را که به صورت روزانه استفاده‌ میکنید بدانید. بنابراین بجز پارامتر هایی که روزانه استفاده میکنید، دانستن ۱۵٪ تا ۲۰٪ پارامتر‌هایی که مورد استفاده‌ی روزانه نیستند، کفایت می‌کند.


ساختار LPIC:
در LPI چهار سطح وجود دارد:

LEC سطح مقدماتی

LPIC-1 سطح Junior(خودتان را فریب ندهید،‌ این سطح با اینکه اولین سطح حرفه ای LPI محسوب میشود ولی مقدماتی نیست و از سطح بسیاری از مدیران سیستم، بالاتر است.)در این سطح شما علاوه بر اصول لینوکس، فرآیند بوت، سیستم و ساختار فایل‌ها، مدیریت بسته‌ها (rpm, dpkg) استفاده از vim و …را میدانید.

برای دریافت مدرک LPIC-1 شما باید در دو آزمون ۱۰۱ و ۱۰۲ قبول شوید و برای این کار احتیاج به اطلاعات زیادی در مورد سیستم دارید، از جمله مقداری دانش در رابطه با SQL، X-Window و… .
اگر مقداری تجربه در زمینه‌ی لینوکس داشته باشید قبولی شما در این آزمون‌ها تقریباً قطعیست. شما می‌توانید هر آزمون را جداگانه و بدون ترتیب دریافت نمایید.
این مدرک تا ۵ سال اعتبار خواهد داشت.

LPIC-2 سطح Advanced که در آن از شما انتظار راه‌اندازی و عیب‌یابی در محیط‌های یک و چند سیستم عاملی می‌رود. در این سطح شما با sendmail، apache, bind, samba, squid و مشابه آن و مواردی از ارزیابی امنیتی سر و کار دارید. برای قبولی راحت و کم‌دردسر در این آزمون به چندسال تجربه‌ی کاری در این زمینه احتیاج است. 
روال دریافت این گواهینامه مشابه آزمون LPIC-1 است و پیش‌نیاز آن داشتن مدرک LPIC-1 است، LPIC-2 نه تنها یک پله بلکه ۱۰ پله پیچیده‌تر و سخت‌تر از LPIC-1 است. شما باید اکثر سرویس‌ها و دیمون‌ها را به خوبی بشناسید، همینطور فر‌آیند بوت، عیب‌یابی، LVM، درایورها، کامپایل کرنل، PAM و… .
تنها با خواندن کتاب گذراندن این آزمون، ناممکن است. شما بسیار بیشتر از LPIC-1 به تجربه عملی نیاز دارید.

LPIC-3 سطح senior، در این سطح از شما انتظار سالها کار در محیط‌های enterprise می‌رود.
LPIC-3 به معنای واقعی کلمه مشکل است ومی‌توان گفت که بدون چند هفته مطالعه‌ی شدید و تمرین عملی همزمان و تجربه کار حرفه ای قبلی، دریافت این مدرک غیر ممکن است.
این سطح به مباحث تخصصی تعلق دارد و در سه زمینه Security، Virtualization and High Availability و Mixed Enviroment ارائه میشود. هرکدام از این زمینه ها دارای آزمون های مجزا با نام های ۳۰۰، ۳۰۳ و ۳۰۴ هستند. آزمون های این سطح اولویت و ترتیبی نسبت به هم ندارند.

منابع مطالعه‌ی پیشنهادی:
منابع پیشنهادی برای آزمون LEC-Linux Essentials، لینوکس مقدماتی
منابع پیشنهادی برای آزمون LPIC-1، مدیریت سرورهای لینوکس سطح ۱
منابع پیشنهادی برای آزمون LPIC-2، مدیریت سرورهای لینوکس سطح ۲
منابع پیشنهادی برای آزمون LPIC-3-303، امنیت در لینوکس (مانیتورینگ) ، SELinux(LPIC-3-303)