بعد از چندین مقاله در مورد سرویس ها و نرم افزارهایی که در نسخه جدید دبیان تغییر کرده بودند، مناسب دیدیم به عنوان مقاله آخر از این دست با توجه به منابع موجود مجموعه ای از تغییرات مهم در نسخه ۸ دبیان را بررسی کنیم

 

آمار توسعه

در این نسخه از دبیان ۴۸۴۱ بسته کد منبع جدید اضافه شده است و ۱۲۹۶ بسته نسبت به نسخه قبلی یعنی wheezy حذف گردیده است. در نهایت دبیان نسخه جدید نزدیک به ۲۱ هزار بسته کد منبع و ۸ میلیون فایل کد منبع در اختیار دارد.

 

بسته های جدید

بسته هایی که در این نسخه اضافه شده اند به شرح زیر هستند 

kernel 3.16: این نسخه از کرنل نسخه با پشتیبانی بلند مدت از kernel.org  نیست. دلیل استفاده از این نسخه پشتیبانی بلند مدت ubuntu از این نسخه است. برای مطالعه لیستی از ویژگی های اضافه شده در این نسخه از کرنل می توانید به این مستند از درگاه kernelnewbies.org مراجعه کنید.

UEFI: در این نسخه پشتیبانی مناسبی از UEFI صورت گرفته است. UEFI یک میان افزار استاندارد است که جایگزین BIOS در کامپیوترهای شخصی جدید محسوب می گردد. این میان افزار توسط۱۴۰ شرکت در قالب کنسرسیومی با نام کنسرسیوم UEFI تولید شده است.

apt: نسخه 1.0 از نرم افزار مدیریت بسته های apt منتشر شده است. این نسخه به همراه باینری فایل apt ارائه گردیده است. این دستور با گزینه هایی که ارائه می کند اجازه می دهد تا مجموعی از گزینه های apt-get و apt-cache را در قالب یک دستور داشته باشید. برای مطالعه بیشتر در مورد این دستور می توانید به manual آن مراجعه کنید.

Multimedia: تیم debian multimedia لیست کاملی از بسته های جدید و تغییرات در بسته های قدیمی را در لیست پستی debian-devel-annouce در اینجا ارائه داده است.

owncloud: بسته owncloud به بسته های دبیان نسخه ۸ اضافه شده است. با کمک این بسته می توانید یک cloud storage به راه بیندازید و یا به یک سرویس owncloud دیگر متصل شوید.

configuration management and automation: بسته های دو نرم افزار محبوب در زمینه configuration management و خودکارسازی به نام‌های ansible و salt به مخازن اضافه شده اند.

بسته های حذف شده: تعدادی از بسته های نرم افزاری به دلایل مختلف از مخازن دبیان حذف شده اند. از این بسته ها می توان به selinux-policy-default, docker, pacemaker و snort اشاره کرد.

apache: وب سرور apache در این نسخه ازدبیان به نسخه 2.4 به روز رسانی شده است. تغییرات این نسخه نسبت به نسخه 2.2 را در مقاله ای مجزا در اینجا شرح داده ایم.

systemd: سیستم SysV با systemd جایگزین شده است. systemd از crypttab پشتیبانی نمی کند و unit file های systemd لزوما فایلهای پیکربندی پیشفرض موجود در /etc/default/ را درنظر نمی گیرند

ویژگی های جدید

ssh: در این نسخه از دبیان پیکربندی PermitRootLogin without-password به سرویس ssh اضافه شده است. در این حالت کاربر root تنها از طریق public key اجازه دسترسی به ssh را دارد. 

ssl: در این نسخه پروتکلSSLv3 به طور کامل در سطح کتابخانه حذف شده است

Compiler flags: در این نسخه از گزینه های stackprotector-strong و fpieبه منظور امنیت بیشتر در کامپایل بسته ها استفاده شده است.

 

منابع: ویکی دبیان و اسلاید هایmichael prokop