درباره

راهنمای مطالعه LPIC-1

بخش اول - بر مبنای سرفصل‌های آزمون 101


تهیه شده توسط شرکت «سیوک» با همکاری جمعی از دانش آموختگان دوره‌های LPI

مدت‌ها بود تصمیم داشتیم دست به تهیه گروهی یک کتاب مناسب طبق سرفصل‌های آزمون LPIC-1 بزنیم و هر بار این امر بنا بر دلیلی به تاخیر می‌افتاد. این بار پس از مدت‌ها هماهنگی ها با دوستان علاقه مند به تهیه کتاب به نتیجه رسید و توانستیم جمعی پرانرژی را برای تهیه و انتشار یک کتاب آزاد به دور هم گرد آوریم. کتاب پیش روی شما، نتیجه کار چندین نفر است که لیست این دوستان را در زیر خواهیم آورد.

بهراد اسلامی‌فر

محمد قبادی

امیر محمد متقی

علی ناظم رعایا

مائده دادخواه

امید گل پرور

محمد کهفی

محمد علی منصوری

این کتاب با کمک پروژه docpad و با تغییر نسخه ای از کتاب linuxstory.ir که توسط جادی تهیه شده، آماده شده است. محتویات این کتاب تحت مجوز Creative Commons by-nc در دسترس شماست.

برای کامنت یا تماس می توانید با آدرس edu@cvak.ir تماس بیگرید.


کامپیوترها، نرم افزارها و سیستم عامل ها کامپیوتر چیست؟ بخش‌های مختلف یک کامپیوتر نرم افزار سیستم عامل‌های مهم لینوکس و نرم افزار آزاد لینوکس: داستان یک موفقیت آزاد یا متن باز نرم افزارهای آزاد مهم توزیع های لینوکس مهم نصب یک توزیع معماری سیستم استخراج و پیکربندی تنظیمات سخت افزار روند بوت سیستم مدیریت Runlevelها و shutdown و reboot نصب لینوکس و مدیریت بسته ها طراحی ساختار دیسک نصب یک مدیر بوت مدیریت Share library ها مدیریت بسته‌های نرم افزاری در دبیان استفاده از RPM و YUM دستورات گنو و یونیکس کار با خط فرمان پردازش جریان‌های داده باکمک فیلتر ها مدیریت فایل‌ها - مقدماتی استفاده از stream‌ها, pipe‌ها و redirect ایجاد، رصد و حذف یک فرایند ویرایش اولویت اجرای فرایندها جستجوی فایل‌های متنی توسط regular expressionها ویرایش فایل با کمک vi تجهیزات، فایل سیستم های لینوکسی و فایل سیستم سلسله مراتبی ساخت پارتیشن و فایل سیستم نگهداری از یکپارچگی فایل سیستم کنترل mount و unmount شدن فایل سیستم سهمیه بندی فضای دیسک یا quota مدیریت مجوزهاو مالکیت‌ فایل ساخت و تغییر hard و symbolic link جستجوی فایل سیستم و محل درست فایل‌ها راهنمای استفاده از Docpad نصب و راه اندازی اولیه نحوه تهیه مستندات