20.588235294117645% Complete

نرم افزارهای آزاد مهم

مرور کلی

لینوکس یک سیستم عامل قدرتمند و با‏ظرافت است، اما بهترین سیستم‏ عامل هم بدون نرم‏ افزار‏هایی که روی آن اجرا شوند ارزشی ندارد. در این بخش ما مجموعه‏ ای از مهم‏ترین برنامه‏ های آزاد/متن باز را معرفی می‏کنیم که روی سیستم ‏های لینوکس معمولی یافت می‏شوند.

اگر نرم ‏افزار خاصی این جا ذکر نشده است، الزاما دلیل آن این نیست که ما آن را کم‏ اهمیت می‏ دانیم. بلکه به دلیل محدودیت فضا، ما سعی می‏کنیم بیشتر آن بسته ‏های نرم‏ افزاری را پوشش دهیم که LPI آن‏ها را در سر‏فصل ‏های آزمونش ذکر می‏کند.

ابزا‏های دفتری و افزایش بهره‏ وری

اکثر رایانه ‏ها ممکن است برای "کاربرد‏های دفتری" مانند نگارش نامه و یادداشت، مقاله‏ های همایش و تز‏های درجه‏ ی دکتری، ارزیابی داده‏ ها با استفاده از صفحه ‏گسترده و بسته ‏های گرافیکی و کار‏های مشابه استفاده شوند. کاربران همچنین قسمت اعظم زمان استفاده از رایانه ‏هایشان را صرف مرور اینترنت، خواندن و یا نوشتن ایمیل می‏کنند. تعجبی نیست که تعداد زیادی نرم‏ افزار برای چنین کاربرد‏هایی وجود دارد.

اکثر برنامه‏ های این بخش فقط برای لینوکس نیستند، بلکه همچنین برای ویندوز، OS X و حتی نسخه ‏های دیگر یونیکس در دسترس‏ اند. بدین ترتیب می‏توان به صورت تدریجی کاربران را به سمت اکوسیستم FOSS سوق داد بوسیله ‏ی نصب مثلا لیبر‏افیس، فایرفاکس، و تاندربرد روی یک رایانه‏ ی ویندوزی به جای مایکروسافت آفیس، اینترنت اکسپلورر و آوتلوک قبل از اینکه خود سیستم‏ عامل توسط لینوکس جایگزین شود. اگر شما در این بازی حرکت درست را انجام دهید، کاربران ممکن است حتی تفاوت را درک نکنند.

پاورقی ۶: برای مثال شما می‏توانید نسخه‏ ی فعلی اوبونتو را به کاربران خود به عنوان "نسخه‏ی آزمایشی ویندوز ۸" معرفی کنید.

Openoffice.org برای سال‏ها پیش قراول بزرگ نرم‏ افزار‏های دفتری جامعه‏ ی FOSS بوده است. این نرم‏ افزار سال‏ها پیش با عنوان "استار آفیس" عرضه شد و نهایتا به تملک شرکت سان درآمد و به عنوان یک نرم ‏ازار آزاد در دسترس قرار گرفت (در یک بسته ‏ی کوچک). Openoffice.org شامل هر چیزی می‏شود که یک نفر می‏تواند از یک نرم ‏افزار دفتری انتظار داشته باشد- یک پردازشگر متن، صفحه گسترده، برنامه ‏ی گرافیکی ارائه، تولید‏کننده ‏ی نمودار کسب‏ و‏کار، پایگاه‏ داده و... – و همچنین می‏تواند (به روش خاص خود) با فرمت‏های رقیب بزرگش از شرکت مایکروسافت کار کند.

لیبرافیس بعد از اینکه سان توسط شرکت اوراکل جذب شد و آینده ‏ی openoffice.org مبهم بود، برخی از توسعه‏ دهندگان openoffice.org دور هم جمع شدند و نسخه‏ ی openoffice.org خود را تحت نام"لیبرافیس" منتشر کردند. هر دو بسته در حال حاضر در کنار هم، و نه در یک وضعیت بهینه، نگه‏داری می‏شوند (اوراکل openoffice.org را به موسسه ‏ی نرم‏افزار آزاد آپاچی بخشید) اما اینکه چطور و چه زمانی دوباره "ادغام" می‏شوند.

سرویس‏ های اینترنتی

بدون لینوکس، اینترنت قابل تشخیص نبود: صدها هزار سرویس‏ دهنده ‏ی گوگل از لینوکس به عنوان سیستم‏ عامل استفاده می‏ کنند همانطور که سیستم ‏های تجاری اکثر بازار‏های بزرگ بورس دنیا (بورس آلمان به علاوه‏ی بورس لندن و نیویورک) از لینوکس بهره می‏برند، چون کارایی مورد نیاز آن‏ها تنها توسط لینوکس قابل دسترسیست. در واقع، اکثر نرم ‏افزار‏های اینترنتی ابتدا روی لینوکس توسعه داده شده‏ اند، و اکثر پژوهش‏ های دانشگاهی در این زمینه ‏ها بر روی سکوی متن‏ باز لینوکس اتفاق می‏افتد.

آپاچی تقریبا معروف‏ترین سرویس‏ دهنده ‏ی وب بر روی اینترنت است- بیشتر از نیمی از تمام سایت‏ها روی آپاچی پیاده سازی می ‏شوند.

MySQL فاااا و PostgreSQL سرویس‏ دهنده‏ های پایگاه ‏داده رابطه ‏ای هستند که به صورت آزاد در دسترس هستند. MySQL بیشتر برای وبسایت‏ها استفاده می‏شود، در حالی که PostgreSQL یک سرویس‏ دهنده‏ ی پایگاه‏ داده ‏ی نو برای انواع کاربردهاست .

پستفیکس یک سرویس‏ دهنده ‏ی میل بسیار قدرتمند و ایمن هست که برای هر محیطی از "دفتر کار خانگی" تا ISP‏های بزرگ یا شرکت‏ هایی از نوع ۵۰۰ شرکت برتر‏ معرفی شده در مجله Fortune مناسب است.

نرم‏افزار‏های زیرساخت

یک توزیع لینوکس می‏تواند درون یک شبکه‏ ی محلی، بسیار مفید ظاهر شود: این سیستم به قدری قابل اعتماد، سریع است و نیاز کمی به مراقبت دارد که می‏تواند نصب شود و فراموش شود (البته به جز برای پشتیبان‏گیری‏های منظم!).

سمبا یک ماشین لینوکسی را به سرویس‏ دهنده‏ ای برای کاربران ویندوزی تبدیل می‏کند که فضای دیسک و چاپگر‏ها را برای رایانه ‏های ویندوزی روی شبکه مهیا و مدیریت می‏کند (و همینطور برای رایانه ‏های لینوکسی). با سمبا ۴ جدید، یک سرویس‏دهنده ‏ی لینوکس همچنین می‏تواند به عنوان یک کنترل کننده ‏ی دامنه ‏ی دایرکتوری فعال سرویس‏دهی کند، که در اینصورت سرویس ‏دهنده ‏ی ویندوزی به عنوان سرویس‏ دهنده ‏ی فرعی سرویس می‏ دهد. قابلیت اعتماد، کارایی و مخارج صرفه جویی شده برای خرید مجوز نکات بسیار قانع کننده‏ ایست.

NFS جایگزین سمبا برای محیط یونیکسی ست و دسترسی ماشین‏ها‏ی یونیکسی و لینوکسی دیگر روی شبکه را به دیسک‏های سخت یک سرویس‏ دهنده ‏ی لینوکسی کنترل می‏ کند. لینوکس از NFSv۴ مدرن که کارایی و امنیت آن افزوده شده است پشتیبانی می‏کند.

OpenLDAP به عنوان یک سرویس‏ دایرکتوری برای شبکه‏ های متوسط و بزرگ سرویس‏ دهی می‏کند و افزونگی و کارایی را در درجه ‏ی بالایی، توسط ویژگی‏ های قدرتمندش برای توزیع و تکرار داده، برای جستجو و بروزرسانی ارائه می‏دهد.

DNS و DHCP بخشی از زیرساخت شبکه را شکل می‏دهند. بوسیله‏ ی BIND، لینوکس از سرویس‏ دهنده ‏ی DNS ارجاعی پشتیبانی می‏کند، و سرویس‏دهنده ‏یISC DHCP می‏تواند با BIND در فراهم کردن پارامتر‏های شبکه از قبیل آدرس آی پی حتی در شبکه‏ های بسیار بزرگ، برای کلاینت‏ها همکاری کند. Dnsmasq یک سرویس‏ دهنده ‏ی DNS و DHCP برای شبکه‏ های کوچک است که کار با آن آسانست.

زبان‏های برنامه ‏نویسی و توسعه

از ابتدا لینوکس همیشه سیستمی از توسعه ‏دهندگان برای توسعه ‏دهندگان بوده است. بر همین اساس، کامپایلر‏ها و مترجم‏ها برای تمام زبان‏های برنامه‏ نویسی مهم در دسترس‏اند- خانواده‏ی کامپایلر GNU، برای مثال، از C، C++، C شیء دار، جاوا، فرترن و آدا پشتیبانی می‏کند. البته زبان‏های اسکریپت‏ نویسی معروف از قبیل پرل، پایتون، Tcl/Tk، روبی، لوآ، یا PHP پشتیبانی می‏شوند، و زیان‏های با رواج کمتر مانند لیسپ، شم، هسکل، پرولوگ، یا اُکمال، نیز همراه با بسیاری از توزیع‏ های لینوکس عرضه می‏شوند.

مجموعه‏ای پربار از ویرایشگر‏ها و ابزار‏های کمکی توسعه‏ ی نرم ‏افزار را خوشایند می ‏کنند. به این منظور ویرایشگر‏ استاندارد vi در دسترس است و همچنین محیط‏های توسعه ‏ی حرفه‏ ای مانند GNU Emacs یا Eclipse sبرای کاربرد‏های پیشرفته‏ تر موجود‏اند.

منبع: Linux Essentials, The LPI Introductory Programme

20.588235294117645% Complete

کامپیوترها، نرم افزارها و سیستم عامل ها کامپیوتر چیست؟ بخش‌های مختلف یک کامپیوتر نرم افزار سیستم عامل‌های مهم لینوکس و نرم افزار آزاد لینوکس: داستان یک موفقیت آزاد یا متن باز

نرم افزارهای آزاد مهم

توزیع های لینوکس مهم نصب یک توزیع معماری سیستم استخراج و پیکربندی تنظیمات سخت افزار روند بوت سیستم مدیریت Runlevelها و shutdown و reboot نصب لینوکس و مدیریت بسته ها طراحی ساختار دیسک نصب یک مدیر بوت مدیریت Share library ها مدیریت بسته‌های نرم افزاری در دبیان استفاده از RPM و YUM دستورات گنو و یونیکس کار با خط فرمان پردازش جریان‌های داده باکمک فیلتر ها مدیریت فایل‌ها - مقدماتی استفاده از stream‌ها, pipe‌ها و redirect ایجاد، رصد و حذف یک فرایند ویرایش اولویت اجرای فرایندها جستجوی فایل‌های متنی توسط regular expressionها ویرایش فایل با کمک vi تجهیزات، فایل سیستم های لینوکسی و فایل سیستم سلسله مراتبی ساخت پارتیشن و فایل سیستم نگهداری از یکپارچگی فایل سیستم کنترل mount و unmount شدن فایل سیستم سهمیه بندی فضای دیسک یا quota مدیریت مجوزهاو مالکیت‌ فایل ساخت و تغییر hard و symbolic link جستجوی فایل سیستم و محل درست فایل‌ها راهنمای استفاده از Docpad نصب و راه اندازی اولیه نحوه تهیه مستندات