26.47058823529412% Complete

نصب یک توزیع

نصب توزیع دبیان

برای اولین نصب، توزیع دبیان را در نظر گرفتیم. این انتخاب دلیل خاصی در این بخش ندارد و تنها به دلیل آنکه دبیان یک توزیع عمومی است و اکثریت تیم تالیف نیز از آن استفاده می کنند، انتخاب شده است.

برای نصب دبیان تنها کافیست دی وی دی اول آن را از اینجا دریافت کنید. پس از بارگذاری صفحه در بخش DVD، در صورتی سیستم شما ۶۴ بیتی است، نسخه amd64 و اگر ۳۲ بیتی است نسخه i386 را دریافت کنید. توجه داشته باشید که دی وی دی اول برای انجام نصب کافی است.

شما به دو طریق می توانید نصب لینوکس را تجربه کنید.

  • نصب به صورت فیزیکی بر روی سیستم
  • نصب به صورت مجازی با کمک نرم افزار مجازی سازی مانند virtualbox

نصب بر روی سیستم فیزیکی

فایل iso ای که دریافت کردید را برروی دی وی دی رایت کنید و داخل درایو دی وی دی قرار دهید. علاوه بر آن می توانید این iso با کمک WinDD بر روی یک فلش چهار گیگ یا بیشتر بریزید و نصب را از طریق فلش انجام دهید.

سیستم را از طریق دی وی دی یا فلش بوت کنید. در صورتی که سیستم از طریق دی وی دی یا فلش به طور سالم بوت شود تصویر زیر را خواهید دید

نکات نصب بر روی سیستم فیزیکی

قبل از شروع به نصب لازم است تا چند نکته تذکر داده شود.

  • قبل از شروع نصب از سیستم خود پشتیبان تهیه کنید
  • در صورتی که کنار سیستم عامل دیگری مانند ویندوز اقدام به نصب لینوکس کرده اید، بخشی از هارد خود را به صورت فضای خالی آزاد کنید تا در مراحل نصب لینوکس به اشتباه پارتیشن سیستم عامل دیگر را پاک نکنید
  • اگر در حال نصب لینوکس در کنار ویندوز هستید در بخش Disk management سیستم عامل ویندوز بررسی کنید که تمام پارتیشن ها در قسمت type به صورت Basic باشند. در صورتی که این طور نیست، قبل از انجام هر کاری تمام پارتیشن ها را به Basic تبدیل کنید. برای این کار کافیست بر روی پارتیشن کلیک راست کنید و آن را Convert کنید

ادامه نصب

در صورتی که پیشنهادات بالا را بررسی کرده اید، نصب را ادامه دهید. بر روی گزینه Install کلید Enter را فشار دهید. پس از آن صفحه زیر ظاهر می شود که می توانید زبان محیط نصب را انتخاب کنید. در این بخش امکان انتخاب زبان فارسی را نیز دارا هستید. در اینجا نصب را با زبان انگلیسی ادامه می دهیم.

در صورتی که در هر بخش تصمیم به عقب گرد و دیدن مرحله قبل را کردید، می توانید با کلید Tab بر روی کلید بروید و روی آن کلید Enter را بزنید.

در بخش بعدی (تصویر زیر) شما باید منطقه زمانی خود را انتخاب کنید. ابتدا بر روی Other و پس از آن Asia را انتخاب کنید

و بعد بر روی Iran, Islamic Republic of کلید Enter را فشار دهید.

در این بخش مشخصات محلی را english انتخاب کنید.

سپس نوع صفحه کلید خود را انتخاب کنید. بیشتر صفحه کلید های موجود، American English هستند.

در این بخش نصاب سیستم عامل شروع به بررسی کردن رسانه نصب (ممکن است flash memory و یا DVD/CD باشد) می کند.

یک نام برای کامپیوتر خود انتخاب کنید و یا بدون تغییر به نصب ادامه دهید.

کلمه عبور کاربر root را وارد کنید. کاربر root، کاربری با دسترسی بسیار بالا به سیستم عامل است. این کاربر به خاطر دسترسی ها بالای آن کاربر خدا یا god نامیده می شود. در صورتی که کلمه عبور را خالی در نظر بگیرید کاربر root غیر فعال می گردد و کاربری که در مرحله بعد خواهیم ساخت به عنوان مدیر سیستم شناخته می شود. این کاربر مستقیما دسترسی های root را ندارد. شما در صورت نیاز به دسترسی‌هایی در سطح root می توانید از دستور sudo استفاده کنید. برای مثال فرض کنید قصد دارید سرویس شبکه خود را مجدد راه اندازی کنید تا سیستم شما آدرس جدید بگیرد. برای این کار می توانید از دستور sudo به شکل زیر استفاده کنید

 
 $ sudo service networking restart

کلمه عبور را مجددا وارد کنید

در این قسمت یک کاربر غیر root خواهیم ساخت. این کاربر در صورتی که برای کاربر root کلمه عبوری انتخاب نکرده باشید، به کمک دستور sudo در حد کاربر root قدرت و دسترسی خواهد داشت.

علاوه بر آن توصیه می شود تا هیچ گاه مستقیما با کاربر root وارد سیستم (login) نشوید. این موضوع دلایل زیادی دارد که بسیاری از آنها را در پایان یادگیری LPIC-1 خواهید آموخت.

در بخش پیش نام کامل کاربر و در این بخش «کلمه کاربری» یا username آن را وارد می کنید.

کلمه عبور مناسب برای کاربر را انتخاب کنید

پس از آن نصاب اقدام به میزان کردن ساعت سیستم با کمک سرور اینترنتی می پردازد. در صورتی که سیستم شما به اینترنت وصل نباشد این عمل انجام نمی شود. (توصیه می کنم در هنگام نصب سیستم را به اینترنت متصل نکنید. چرا که به صورت خودکار اقدام به روزرسانی خود در مرحله نصب می کند. با توجه به سرعت اینترنت در دسترسی اکثر کاربران این کار باعث از دست رفتن زمان زیادی خواهد شد.)

در این قسمت وارد بخش پارتیشن بندی سیستم می شویم. اینجا نقطه ای است که بسیاری از کاربران داده ها خود را از دست می دهند. در صورت بدون تغییر نوع پارتیشن بندی، نصب را ادامه دهید، کلیه فضای دیسک سخت شما به سیستم عامل لینوکس اختصاص داده می شود و تمامی پارتیشن ها و داده های قبلی از بین می رود. در صورتی که در حال نصب بر روی مجازی سازی مانند virtualbox و یا vmware workstation هستید، می توانید برای سرعت بخشیدن به کار از گزینه اول استفاده کنید. اما در صورتی که لینوکس را در کنار سیستم عامل دیگر و بر روی سخت افزار اصلی نصب می کنید از گزینه manual استفاده کنید، تا کنترل بیشتر بر روی محل و اندازه پارتیشن ها داشته باشید.

در صورتی که گزینه manual را انتخاب کنید با صفحه زیر مواجه خواهید شد. در وسط صفحه دیسک های سخت شناسایی شده توسط سیستم نمایش داده می شود. در این مثال هارد به صورت SCSI3 (0,0,0) sda شناسایی شده است. در لینوکس تمامی تجهیزات ذخیره سازی مانند Hard disk (SATA/ATA), Flash memory ,External HDD و ... به صورت یک SCSI Disk شناسایی می شوند (SCSI یک درگاه ارتباطی برای ارتباط سخت افزارهای جانبی از جمله دیسک سخت یا HDD به کامپیوتر است.) در واقع سیستم عامل لینوکس از یک لایه انتزاعی برای دیدن کلیه تجهیزات ذخیره سازی استفاده می کند. ممکن است شما یک دیسک SATA و یا IDE به سیستم خود متصل کرده باشید؛ ولی سیستم عامل همه آن‌ها را به صورت دیسک SCSI نمایش خواهد داد.

نحوه نامگذاری تجهیزات ذخیره سازی

نام همه تجهیزات ذخیره سازی (به غیر از DVD/CD-ROM) با sd که مخفف SCSI Disk است شروع می شوند. در صورتی که چندین تجهیز به سیستم شما متصل شده باشد. اولین تجهیز sda و دومین تجهیز sdb و به همین ترتیب نام گذاری خواهد شد.

پارتیشن ها بر روی دیسک سخت با شماره از نام تجهیز تمیز داده می شوند. اولین پارتیشن هر تجهیز با نام sda1 شناخته می شود.

در شکل زیر تنها یک هارد شناسایی شده است و هنوز هیچ پارتیشنی در آن ساخته نشده است. در صورتی که بر روی نام دیسک سخت (sda) کلید اینتر را فشار دهید، یک Partitiona Table یا جدول پارتیشن های خالی بر روی این دیسک خواهد ساخت. در صورتی که از قبل پارتیشن هایی بر روی این دیسک وجود داشته باشد این کار باعث از بین رفتن آنها می گردد.

در اینجا از شما سوال می کند که مطمئن هستید که می خواهید، یک جدول پارتیشن خالی ایجاد کنید؟

با ایجاد یک جدول پارتیشن خالی، فضای خالی موجود به صورت یک گزینه در زیر نام دیسک ظاهر می گردد. همیشه برای ساخت یک پارتیشن جدید، باید این گزینه، که فضای خالی را نمایش می دهد، انتخاب نمایید

26.47058823529412% Complete

کامپیوترها، نرم افزارها و سیستم عامل ها کامپیوتر چیست؟ بخش‌های مختلف یک کامپیوتر نرم افزار سیستم عامل‌های مهم لینوکس و نرم افزار آزاد لینوکس: داستان یک موفقیت آزاد یا متن باز نرم افزارهای آزاد مهم توزیع های لینوکس مهم

نصب یک توزیع

معماری سیستم استخراج و پیکربندی تنظیمات سخت افزار روند بوت سیستم مدیریت Runlevelها و shutdown و reboot نصب لینوکس و مدیریت بسته ها طراحی ساختار دیسک نصب یک مدیر بوت مدیریت Share library ها مدیریت بسته‌های نرم افزاری در دبیان استفاده از RPM و YUM دستورات گنو و یونیکس کار با خط فرمان پردازش جریان‌های داده باکمک فیلتر ها مدیریت فایل‌ها - مقدماتی استفاده از stream‌ها, pipe‌ها و redirect ایجاد، رصد و حذف یک فرایند ویرایش اولویت اجرای فرایندها جستجوی فایل‌های متنی توسط regular expressionها ویرایش فایل با کمک vi تجهیزات، فایل سیستم های لینوکسی و فایل سیستم سلسله مراتبی ساخت پارتیشن و فایل سیستم نگهداری از یکپارچگی فایل سیستم کنترل mount و unmount شدن فایل سیستم سهمیه بندی فضای دیسک یا quota مدیریت مجوزهاو مالکیت‌ فایل ساخت و تغییر hard و symbolic link جستجوی فایل سیستم و محل درست فایل‌ها راهنمای استفاده از Docpad نصب و راه اندازی اولیه نحوه تهیه مستندات