یکی از نیازهای مهم در استفاده از سیستم عامل دستری از راه دور است. این امر در محیط متنی به سادگی توسط سرویس ssh قابل انجام است. در صورتی که نیاز داشته باشید session ارتباطی را نیز نگه دارید و در هنگام قطع شبکه کارهای شما نیمه کاره متوقف نشود می توانید ابزار screen را به آن اضافه کنید.

یک چنین ابزاری برای محیط گرافیکی و میزکار نیز بسیار پر کاربرد و مورد نیاز است. ابزاری که بتوان از راه دور به محیط گرفیکی متصل شد . در سیستم عامل لینوکس پروتکل‌ها و سرویسهای متنوعی وجود دارد . پروتکل هایی مانند VNC, XDMCP و ابزارهایی مانند Vino, Vnc4server و ... 

مدتها بود در تلاش بودیم بهترین ابزار را انتخاب کنیم ، ابزاری که دارای ویژگی های زیر باشد

۱- ترافیک پایینی مصرف کند
۲- بتواند یک session باز را حفظ کند و در هنگام قطع شبکه نرم افزارهای باز به کار خود ادامه دهند
۳- چندین کاربر به طور همزان بتوانند متصل شوند
۴- پیکربندی ساده ای داشته باشد

با توجه به نیازهای بالا پروتکل VNC و سرویس vnc4server بهترین ابزار برای پیاده کردن چنین سرویسی است. تنها مشکل در این سرویس پیکربندی و استفاده از آن است. استفاده از این ابزار احتیاج به دانستن ساختار دستور و اجرای هر باره این دستور برای هر کاربر است.

برای رفع این مشکل باقی مانده شروع به تهیه مجموعه اسکریپتی کردیم تا استفاده از این ابزار ساده تر گردد.این ابزار که هم اکنون نسخه 1.2.0 در اختیار شما قرار گرفته است استفاده از این ابزار را بسیار ساده کرده است و تنها کافیست فایل پیکربندی آن را ویرایش کرده و سرویس مرتبط با آن را restart کنید.

برای دریافت بسته deb این سرویس می توانید به صفحه github آن مراجعه کنید